Farmia Food Show – Honza Vorel

Farmia Food Show – Honza Vorel

  • 10. 3. 2021
  • Olomouc
Parkování
Dětský koutek
Dog friendly

Dnes Vám Honza Vorel představí skandinávskou specialitu: gravad lax neboli gravlax neboli marinovanou rybu. Seveřané takto rádi připravují lososa, my vám však ukážeme, jak na marinovaného pstruha.  

K marinování Honza potřebuje cukr, sůl a nastrouhanou řepu. Výsledkem bude nejen skvělá chuť, ale potěší se i vaše oči, až uvidí na mase nádherné červené okraje. K marinované rybě patří také omáčka. Ta Honzova se skládá z červené řepy, rajčat, mrkve, kopru a koření. 

Připravené rybí filety se marinují v ledničce, ale co s kůží, která nám zůstala? Zkuste z ní vyrobit chipsy. Jak na to? kůži očistěte, osolte a na pár sekund vložte do rozpáleného oleje. Voilà! Rybí ozdoba je na světě

Nastal čas podávat rybu. Hotového pstruha náš kuchař nakrájel na malé, tenké plátky, na kterých krásně vynikla barva marinády. Jako přílohu zvolil Honza pečenou dýni a řepu. Pokrm ozdobil boršč gelem, chipsy z rybí kůže a snítkou rozmarýnu a přidal Crème fraîch.

Tip pro Vás

A jak se upravují ryby třeba ve Velké Británii? Na ostrovech se nejčastěji setkáte s jídlem, kterému Britové říkají fish and chips. Fish and chips je jídlo, které vzniklo ve Velké Británii v roce 1863. Šlo smaženou tresku v těstíčku, která se na konci 19. století servírovala zabalená v novinách. Hotový pokrm se podával posolený a přelitý sladovým octem. Dodnes je fish and chips spojeno s Velkou Británií a Irskem, ovšem původně to bylo tradiční jídlo evropských Židů.  Traduje se, že jeden z prvních obchodů s rybami a hranolky byl otevřen v roce 1860 v Londýně židovským přistěhovalcem Josephem Malinem. Ryba s hranolky se významně podílela i na jídelníčku Britů za 2. světové války, kdy jako jediné jídlo nebylo na příděl. Dnes je na ostrovech otevřeno jedenáct a půl tisíce poboček s fish and chips, což je více než franšíz McDonald’s.

19. 5. 2021

Farmia Food Show s Natalie

Farmia Food Show s Natalie

10. 8. 2021

Farmia Food Show

Farmia Food Show – Honza Vorel