Časté dotazy

Farmia Food zastává environmentální přístup a funguje s myšlenkou udržitelného provozu.

Kde se můžu zúčastnit akce Farmia Food SHOW?

Farmia Food zajišťuje různé eventy na farmářských trzích nebo street food festivalech pod názvem Farmia Food Show. Na nich se snažíme vzdělávat veřejnost a přiblížit tak moderní zemědělství i produkty špičkové kvality všem věkovým skupinám. Aktuálně provozujeme dva food trucky, které od jara do podzimu navštěvují větší i menší města po celé České republice. Rozváží čerstvé ryby, saláty, bylinky a zkušení kuchaři z nich připravují výtečná menu. Vybraných eventů se účastní náš matador Honza Vorel a plán výjezdů a akcí najdete na našem webu, příp. o nich informujeme v newsletteru a na sociálních sítích.

Proč se Farmia Food účastní street food festivalů a různých akcí pro veřejnost?

Především skrz osvětu pokročilé aquaponie a hydroponie. Chceme veřejnosti ukázat vše, co souvisí s chovem ryb a pěstováním plodin v moderním udržitelném zemědělství, které nezatěžuje přírodu. Navíc jsou tyto veřejné akce skvělou příležitostí k ochutnávkám pro ty, kteří se s aquaponickými produkty ještě nesetkali a chtějí se o jejich kvalitě před nákupem nejdříve přesvědčit.

Plánujete také prodejní akce pro zákazníky?

Ano, určitě. Náš obchodní tým průběžně připravuje speciální prodejní akce i výhodné balíčky na e-shopu, o kterých se můžete dozvědět v newsletteru nebo na sociálních sítích. Sledujte nás, ať vám nic neuteče.

Produkty z e-shopu si můžu objednat kdekoliv v ČR?

Ano. Internetový obchod Farmia Food funguje po celé republice bez výjimek.

Je možnost objednat si také na Slovensku?

Aktuálně je možné doručovat objednávky z e-shopu pouze v ČR.

Kde můžu ochutnat aquaponické produkty Farmia Food?

V rámci akcí v terénu, které zajišťují naše food trucky, můžete na Farmia Food Show degustovat čerstvé saláty, ryby i trvanlivé pochutiny a delikatesy.

Je možné si nakoupit farmářské výrobky přímo na aquaponické farmě?

Aktuálně nemáme žádné podnikové prodejny přímo na aquaponických farmách. Ale je možné, že v budoucnu zřídíme podnikové prodejny přímo u farem.

Kde si můžu koupit čerstvý aquaponický salát s kořenem, bylinky nebo microgreens?

Listovou zeleninu, bylinky a microgreens si můžete koupit v naší prodejně Farmia Food Point v Ostravě.

Kde si můžu koupit čerstvé ryby?

Ryby v chlazeném nebo mraženém stavu, v celku nebo filety budou dostupné na našich prodejnách co nejdříve. Zatím jsme v procesu přípravy této nabídky. Děkujeme za strpení.

Které ryby nabízíme?

V nabídce je pstruh duhový a sumeček africký. Tipy na jejich zpracování a servírování najdete na našich webových stránkách v sekci Recepty.

Kde si můžu koupit trvanlivé aquaponické produkty?

Trvanlivé výrobky jsou dostupné na prodejně Farmia Food v Ostravě. Kromě toho také v našem e-shopu.

Kde najdu složení trvanlivých produktů?

Složení a výživové údaje najdete na etiketě výrobku, případně v popisu produktu na našem e-shopu. Popis produktu si můžete také vyžádat na naší infolince.

Jsou trvanlivé produkty z ryb bez kostí, tedy vhodné i pro děti?

Ano, v rybích trvanlivých výrobcích žádné kosti nenajdete. A pokud ano, tak jsou malé a změklé při procesu úpravy. Rybí delikatesy jsou vhodné i pro ty nejmenší strávníky.

Jak dlouho vydrží aquaponický salát čerstvý?

Pokud zakoupíte aquaponický salát s jeho košťálovou stopkou a takto celý ho vložíte do sklenice s vodou a do lednice, vydrží vám čerstvý a pěkný několik dnů. Vadne sice pomalu, ale jistě, protože mu chybí světlo. Lepší je salát zkonzumovat čerstvý co nejdříve.

Které výrobky jsou bezlepkové?

Označení bezlepkový výrobek nese Aquaponický pstruh na másle pošírovaný.

Nesou výrobky Farmia Food certifikaci Bio?

Společnost Farmia Food získala v roce 2022 status BIO – z ekologického zemědělství. Zcela regulérně jsme podlehli standardům a splnili přísné požadavky na certifikaci. Naše aquaponické sladkovodní ryby jsou chovány v čisté vodě a krmeny vysoce kvalitním krmivem bez antibiotik. Aquaponická zelenina a bylinky jsou pěstovány bez jakýchkoliv umělých hnojiv a chemických ošetření, jsou bohaté na vitamíny a nutričně hodnotné. A trvanlivé produkty neobsahují žádná umělá barviva ani dochucovadla. Potraviny značky Farmia Food jsou prostě bez kompromisu. Vyzkoušejte je také!

Proč jsou aquaponické produkty dražší oproti běžným?

I když je cena aquaponických potravin o něco vyšší než u běžných potravin, nejsou finančně nedostupné. Pokud vezmete v potaz jedinečnou kvalitu a chuť aquaponických potravin, koupě se rozhodně vyplatí. Záleží na vás, čemu dáváte přednost. Ceně před kvalitou, nebo naopak? Navíc garantujeme celoročně stálé ceny bez sezónních výkyvů. U běžné zeleniny tomu tak není, ta je mimo sezónu podstatně dražší.

V čem jsou produkty z aquaponických farem výjimečné?

Produkty z aquaponických farem vynikají především svojí prvotřídní kvalitou, která je srovnatelná s Bio. Ryby žijí v čistém kontrolovaném prostředí a plodiny jsou pěstovány bez použití umělých hnojiv a chemiských postřiků. Proto jsou bohaté na vitamíny a dosahují vysokých nutričních hodnot ve srovnání s produkcí z konvenčního zemědělství.

Odkud pochází ryby, zelenina a další produkty Farmia Food?

Naše sladkovodní ryby, listová zelenina, bylinky a microgreens pochází z tuzemských aquaponických farem.

Čím se aquaponické saláty liší od klasických vypěstovaných v půdě?

Aquaponické saláty jsou chuťově výraznější, křupavější a odolnější oproti těm běžným, vypěstovaným v půdě. Jsou vypěstované bez použití umělých hnojiv a chemických postřiků. Tím dosahují vysokého obsahu vitamínů a nejvyšších nutričních hodnot na trhu. Saláty jsou bez hlíny a jiných nečistot vhodné k okamžité přípravě a konzumaci. Navíc jsou dodávány lokálně v blízkosti farem, takže netrpí zdlouhavým transportem.

Čím se liší ryby z aquaponických farem od ostatních z běžných velkochovů?

Tím, že saláty v aquaponickém živném roztoku odeberou dusičnany, tak dochází ke snížení dusičnanů ve vodě u ryb a tím se zvyšuje jejich blahobyt a produktivita růstu oproti klasickému recirkulačnímu systému. Ryby jsou v menším stresu a jejich maso je kvalitnější. Čím méně stresu, tím kvalitnější maso. Ryby nepolykají škodlivé plastové mikročástice a na aquaponických farmách jsou krmeny tím nejkvalitnějším krmivem, o jehož složení máme přehled. Jejich maso je chuťově jemnější s pevnou strukturou oproti rybám z klasického výlovu. Vyzkoušejte ryby z Farmia Food a přesvědčte se sami.

Jakou chuť má zelenina vypěstovaná v aquaponii?

Aquaponická zelenina nabízí řadu výhod. Budete mile překvapeni výtečnou chutí oproti konvenčně pěstovaným druhům. Navíc aquaponická zelenina vyniká také zdravým vzhledem a vitální strukturou. Výjimečné jsou i nutriční hodnoty a vysoký obsah vitamínů.

Jak chutná maso ryb z aquaponických farem?

Co se týká ryb z aquaponických chovů – rozdíl poznáte na kvalitě masa. Ryby nepolykají škodlivé plastové mikročástice a na aquaponických farmách jsou krmeny tím nejkvalitnějším krmivem, o jehož složení máme přehled. Jejich maso je chuťově jemnější s pevnou strukturou oproti rybám z klasického výlovu.

Čím jsou krmené ryby na aquaponických farmách?

Využíváme naše vlastní krmivo určené přímo pro aquaponické chovy ryb, které jsme vyvinuli přímo pro potřeby našich technologií. Jedná se o plně organické hnojivo s obsahem hmyzí složky. Informace o složení krmiva najdete na stránkách www.aquaponik.cz.

Proč je produktové portfolio Farmia Food značně omezené?

V moderním zemědělství (pokročilé aquaponii a hydroponii) lze pěstovat téměř cokoliv. Zeleninu (listovou, košťálovou, kořenovou, cibulovou, plodovou i luskovou), ovoce, obiloviny, bylinky a dokonce i kaktusy, houby nebo řasy. Aquaponické farmy mají ambice rozšiřovat portfolio produktů, aktuálně se však orientují na listovou zeleninu – saláty, mangold, bylinky a microgreens různých druhů.

Proč jsou produkty z aquaponických farem méně dostupné?

Pravdou je, že ve srovnání s konvenčními potravinami je dostupnost těch aquaponických horší, ale věřte nám, že intenzivně pracujeme na tom, aby se tento stav zlepšil. Už dnes nabízejí produkty aquaponických farem vybraní provozovatelé restaurací, specializované obchody se zdravou výživou a také některé supermarkety a farmářské trhy (i online). Počet prodejních míst nabízejících aquaponické produkty se neustále rozrůstá.

Proč nejsou dohledatelné testy na kvalitu aquaponické produkce?

Testy a rozbory kvality svých aquaponických produktů zveřejňuje každý producent podle svého uvážení. U nás ve Farmia Food nejsou zveřejňovány na webu a sociálních sítích. Jsou to odborné a finančně nákladné rozbory, které využíváme obchodním a marketingovým způsobem. Každý náš zákazník může mít výsledky těchto rozborů k dispozici a do budoucna plánujeme výsledky vybraných ukazatelů připojovat ke každému produktu. Zatím se ale tento informační systém buduje. Pokud si v budoucnu koupíte náš aquaponický salát nebo rybu a naskenujete přiložený QR kód, budete mít mnohem více informací než pouhé rozbory. To je náš plán, jak nezpochybnitelně prokázat kvalitu našich aquaponických produktů i služeb.

Kdo kromě koncových zákazníků odebírá aquaponické produkty Farmia Food?

Jsou to především velkoobchodní sítě a internetové obchody, dále hotely, restaurace, bistra a také farmářské obchody a lokální prodejci.

S kým spolupracuje Farmia Food?

Průběžně navazujeme spolupráci se společnostmi, které zpracovávají naše aquaponické suroviny a dodávají nám trvanlivé produkty pod naší značkou Farmia Food. Jedná se o rodinné firmy, ve kterých dochází k citlivému zpracování ryb a bylinek z aquaponických farem. Typickými znaky našich zpracovatelů jsou poctivá ruční práce, orientace na kvalitu a chuťová vyváženost výrobků bez použití zbytečné chemie a konzervantů.

Můžete ochutnat v našich bistrech