Nejčastější

Farmia Food zastává environmentální přístup a funguje s myšlenkou udržitelného provozu.

V čem jsou produkty z aquaponických farem výjimečné?

Produkty z aquaponických farem vynikají především svojí prvotřídní kvalitou, která je srovnatelná s Bio. Ryby žijí v čistém kontrolovaném prostředí a plodiny jsou pěstovány bez použití umělých hnojiv a chemiských postřiků. Proto jsou bohaté na vitamíny a dosahují vysokých nutričních hodnot ve srovnání s produkcí z konvenčního zemědělství.

Odkud pochází ryby, zelenina a další produkty Farmia Food?

Naše sladkovodní ryby, listová zelenina, bylinky a microgreens pochází z tuzemských aquaponických farem.

Čím se aquaponické saláty liší od klasických vypěstovaných v půdě?

Aquaponické saláty jsou chuťově výraznější, křupavější a odolnější oproti těm běžným, vypěstovaným v půdě. Jsou vypěstované bez použití umělých hnojiv a chemických postřiků. Tím dosahují vysokého obsahu vitamínů a nejvyšších nutričních hodnot na trhu. Saláty jsou bez hlíny a jiných nečistot vhodné k okamžité přípravě a konzumaci. Navíc jsou dodávány lokálně v blízkosti farem, takže netrpí zdlouhavým transportem.

Čím se liší ryby z aquaponických farem od ostatních z běžných velkochovů?

Tím, že saláty v aquaponickém živném roztoku odeberou dusičnany, tak dochází ke snížení dusičnanů ve vodě u ryb a tím se zvyšuje jejich blahobyt a produktivita růstu oproti klasickému recirkulačnímu systému. Ryby jsou v menším stresu a jejich maso je kvalitnější. Čím méně stresu, tím kvalitnější maso. Ryby nepolykají škodlivé plastové mikročástice a na aquaponických farmách jsou krmeny tím nejkvalitnějším krmivem, o jehož složení máme přehled. Jejich maso je chuťově jemnější s pevnou strukturou oproti rybám z klasického výlovu. Vyzkoušejte ryby z Farmia Food a přesvědčte se sami.

Jakou chuť má zelenina vypěstovaná v aquaponii?

Aquaponická zelenina nabízí řadu výhod. Budete mile překvapeni výtečnou chutí oproti konvenčně pěstovaným druhům. Navíc aquaponická zelenina vyniká také zdravým vzhledem a vitální strukturou. Výjimečné jsou i nutriční hodnoty a vysoký obsah vitamínů.

Jak chutná maso ryb z aquaponických farem?

Co se týká ryb z aquaponických chovů – rozdíl poznáte na kvalitě masa. Ryby nepolykají škodlivé plastové mikročástice a na aquaponických farmách jsou krmeny tím nejkvalitnějším krmivem, o jehož složení máme přehled. Jejich maso je chuťově jemnější s pevnou strukturou oproti rybám z klasického výlovu.

Čím jsou krmené ryby na aquaponických farmách?

Využíváme naše vlastní krmivo určené přímo pro aquaponické chovy ryb, které jsme vyvinuli přímo pro potřeby našich technologií. Jedná se o plně organické hnojivo s obsahem hmyzí složky. Informace o složení krmiva najdete na stránkách www.aquaponik.cz.

Proč je produktové portfolio Farmia Food značně omezené?

V moderním zemědělství (pokročilé aquaponii a hydroponii) lze pěstovat téměř cokoliv. Zeleninu (listovou, košťálovou, kořenovou, cibulovou, plodovou i luskovou), ovoce, obiloviny, bylinky a dokonce i kaktusy, houby nebo řasy. Aquaponické farmy mají ambice rozšiřovat portfolio produktů, aktuálně se však orientují na listovou zeleninu – saláty, mangold, bylinky a microgreens různých druhů.

Proč jsou produkty z aquaponických farem méně dostupné?

Pravdou je, že ve srovnání s konvenčními potravinami je dostupnost těch aquaponických horší, ale věřte nám, že intenzivně pracujeme na tom, aby se tento stav zlepšil. Už dnes nabízejí produkty aquaponických farem vybraní provozovatelé restaurací, specializované obchody se zdravou výživou a také některé supermarkety a farmářské trhy (i online). Počet prodejních míst nabízejících aquaponické produkty se neustále rozrůstá.

Proč nejsou dohledatelné testy na kvalitu aquaponické produkce?

Testy a rozbory kvality svých aquaponických produktů zveřejňuje každý producent podle svého uvážení. U nás ve Farmia Food nejsou zveřejňovány na webu a sociálních sítích. Jsou to odborné a finančně nákladné rozbory, které využíváme obchodním a marketingovým způsobem. Každý náš zákazník může mít výsledky těchto rozborů k dispozici a do budoucna plánujeme výsledky vybraných ukazatelů připojovat ke každému produktu. Zatím se ale tento informační systém buduje. Pokud si v budoucnu koupíte náš aquaponický salát nebo rybu a naskenujete přiložený QR kód, budete mít mnohem více informací než pouhé rozbory. To je náš plán, jak nezpochybnitelně prokázat kvalitu našich aquaponických produktů i služeb.

Kdo kromě koncových zákazníků odebírá aquaponické produkty Farmia Food?

Jsou to především velkoobchodní sítě a internetové obchody, dále hotely, restaurace, bistra a také farmářské obchody a lokální prodejci.

S kým spolupracuje Farmia Food?

Průběžně navazujeme spolupráci se společnostmi, které zpracovávají naše aquaponické suroviny a dodávají nám trvanlivé produkty pod naší značkou Farmia Food. Jedná se o rodinné firmy, ve kterých dochází k citlivému zpracování ryb a bylinek z aquaponických farem. Typickými znaky našich zpracovatelů jsou poctivá ruční práce, orientace na kvalitu a chuťová vyváženost výrobků bez použití zbytečné chemie a konzervantů.

Můžete ochutnat v našich bistrech